» Harcerski Patrol Ratowniczy odwiedził naszą szkołę
hpr
W dobie pędzącej do przodu nauki i techniki coraz częściej narażeni jesteśmy na niebezpieczeństwo - przykładowo wychodząc z domu na ulicę stajemy się potencjalnymi ofiarami wypadków drogowych. Jednak niebezpiecznie może być nawet we własnych czterech ścianach. Wszystko zależy od przypadku i szczęścia. Dlatego w momencie, gdy zapobieganie jest mało skuteczne, należy nauczyć się jak minimalizować skutki.

Tym właśnie zajmuje się Harcerski Patrol Ratowniczy. Głównie skupiamy się na zabezpieczaniu pod względem medycznym uroczystości państwowych oraz imprez kulturalnych. Oprócz tego zajmujemy się również organizowaniem pokazów i szkoleń przybliżających zasady pierwszej pomocy zwykłym ludziom. Wielokrotnie mieliśmy okazję zaprezentować swoje umiejętności przed najmłodszymi Grudziądzanami w szkołach podstawowych oraz przed grudziądzką młodzieżą w liceach i na koncertach. Teraz nadszedł czas na rozpowszechnienie zasad udzielania pierwszej pomocy w gimnazjach. W ramach programu "Profilaktyka, promocja i ochrona zdrowia" finansowanym przez Urząd Miejski w Grudziądzu mieliśmy przyjemność wystąpić przed młodzieżą gimnazjalną w miejskich placówkach. Na szkoleniu przeprowadzonym przez studentów ratownictwa medycznego Alicję Sulikowską i Mateusza Cybulskiego uczniowie mogli dowiedzieć się jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację, jak pomóc poszkodowanemu z krwotokiem z nosa, przy omdleniu, złamaniach, zadławieniach i innych sytuacjach, które mogą spotkać w codziennym życiu. Oprócz teoretycznej wiedzy uczestnicy mieli szanse przećwiczyć umiejętności na fantomach oraz zaobserwować scenki symulacyjne.

Mamy nadzieję, że spędzony wspólnie czas zaowocuje zwiększeniem bezpieczeństwa nie tylko na terenie Grudziądzkich szkół, ale również w całym mieście. Liczymy na to, że udało nam się udowodnić, że udzielanie pierwszej pomocy nie jest trudne i często Wasze niewielkie działanie może uratować ludzkie życie. Jeśli nasze szkolenia spowodują, że chociaż jeden z uczniów udzieli komuś pierwszej pomocy to utwierdzi nas w przekonaniu, że musimy działać.