banner
Aktualności

aktualnosci
Galeria

galeria
Wideo

wideo
Plan Zajęć

plan
Kontakt

kontakt
banner
» Projekty edukacyjne
» Nasze Miasto - Grudziądz
Grudziądz (niem. Graudenz, łac. Graudensis, ros. Грудзёндз) – miasto na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim nad Wisłą. W latach 1975-1998 miasto leżało w administracyjnych granicach województwa toruńskiego. Liczba mieszkańców miasta wynosi 99090 co daje mu 4. miejsce pod względem wielkości w województwie i 40. miejsce w Polsce. Miasto ciągnie się w kierunku południkowym ponad 12,5 km, w kierunku równoleżnikowym tylko 6,2 km. Na południe od ujścia Osy wznosi się Kępa Forteczna (86,1 m n.p.m.), zaś na południe od niej - Kępa Strzemięcińska (79,3 m n.p.m.)

Grudziądz leży na 835 kilometrze biegu Wisły. Szerokość koryta rzeki w obrębie miasta wynosi od 320 do 500 m, a spadek rzeki - 0,18%. Głębokość koryta dochodzi do 9 m.

Grudziądz jest "stolicą" regionu zamieszkałego przez ok. 250 tys. mieszkańców. Region obejmuje swoim zasięgiem środkową część Pomorza Nadwiślańskiego. W Grudziądzu ma siedzibę Starostwo Powiatowe, natomiast jako miasto wydzielone wypełnia zadania powiatu grodzkiego. Najbliżej położone miasta to: Kwidzyn, Chełmno, Jabłonowo Pomorskie, Łasin, Nowe nad Wisłą, Świecie nad Wisłą, oraz Wąbrzeźno. Laskowice Pomorskie, leżące za Wisłą są najbliższym dużym węzłem kolejowym. 17 października 2008 zostanie oddany do użytku odcinek autostrady A1 ze Swarożyna do podgrudziądzkich Nowych Marz, co usprawni komunikację w kierunku Trójmiasta.

W 2006 roku rozpoczęły się dwie największe inwestycje drogowe w regionie:

  • budowa autostrady A1, która w etapie pierwszym połączy Nowe Marzy pod Grudziądzem z Trójmiastem na północy, w drugim z Toruniem a następne z przejściem drogowym z Czechami lub Słowacją;
  • budowa pierwszej obwodnicy Grudziądza, która umożliwi wyprowadzenie ruchu tranzytowego
     
» Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.